fbq('track', 'AddToCart'); fbq('track', 'ViewContent'); fbq('track', 'Purchase', {value: 0.00, currency: 'USD'}); x
Blog

Protein Nedir?

26 Ağustos 2023
Protein Nedir?

Protein Nedir?

Aminoasitler olarak bilinen yapıtaşları tarafından oluşan protein, vücudumuzda önemli işlevleri yerine getirmekle sorumludur. Yaklaşık yirmi adet olan bu aminoasitler, dizilimleriyle proteinin işlevini belirlemektedir. Hayati bir önem taşıyan protein, çeşitli takviyeler ve gıdalarla vücuda alınmaktadır. Her insanın alması gereken günlük protein miktarı bulunmaktadır. Vücutta hayati öneme sahip karmaşık organik moleküller olan protein, hayvansal ve bitkisel gıdaların birçoğunda bulunmaktadır. Bu gıdaların dengeli ve düzenli tüketilmesinin yanında çeşitli takviye gıdalar da kişinin protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmaktadır. Peki bir kişinin günlük protein ihtiyacı ne kadar ve nasıl karşılanır?

Hafızayı Güçlendirmek İçin 5 Önemli Adım

25 Ağustos 2023
Hafızayı Güçlendirmek İçin 5 Önemli Adım

Hafızayı Güçlendirmek İçin 5 Önemli Adım

Gelişen teknoloji ile birlikte daha kısa süreli ve hızlı etkileşimlere maruz kalınıyor. Bu durum, olayları, kişileri hatta düşünceleri bile daha hızlı tüketmeye yol açabiliyor. Bu hızlı akışa ne kadar maruz kalınırsa aslında hafıza ve dikkat ile ilgili problemler de o kadar artıyor. Beslenme veya zihinsel aktivitelerin artırılması gibi yollar, bu yaşanan zorlukların hafifletilmesinde etkili olmaktadır. Ciddi unutkanlık seviyelerinde bir doktora başvurulması önerilir. Peki unutkanlık sorunu nasıl çözülür?

Dumping Sendromu Nedir?

04 Ağustos 2023
Dumping Sendromu Nedir?

Dumping Sendromu Nedir?

Obezite tedavisi, ameliyat ile yapıldığı için çeşitli komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi olan dumping sendromu da midede yaşanan bir problem sonucu oluşmaktadır. Mideye gelen besinlerin kontrolsüz bir şekilde direkt olarak bağırsağa ulaşması sonucu gelişen bir durumdur. Midenin hızlı bir şekilde boşaltılması olarak da ifade edilebilen dumping sendromu bir sindirim sistemi problemidir. Besinlerin sindiriminde sıkıntıların yaşanması ve özellikle karbonhidratların mideden geçerek ince bağısağa hızla ulaşması sonucu oluşan dumping sendromu nedenleri arasında çoğunlukla gastrik baypass operasyonu bulunmaktadır. Dumping sendromu besin alımından belli bir süre sonra belirti göstermeye başlar. Bu süreye göre geç veya erken dumping olarak isimlendirilir. Belirtiler görüldüğü zaman mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

İnsülin Direnci Nedir?

26 Temmuz 2023
İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir?

Pankreasta üretilen bir hormon olan insülin, glikozun enerji için kullanımına yardımcı olmaktadır. Vücuda besin alımından sonra kanda glikoz seviyesinde artış meydana gelir. Bu durumda pankreas, insülin hormonuyla bu artışı kontrol altına alır ve böylece kandaki şeker miktarı da düşer. Aynı zamanda bu hormon fazla şekerin depolanarak ihtiyaç duyulması halinde kullanılmasını sağlar. 

Göz Sağlığı Nedir?

05 Temmuz 2023
Göz Sağlığı Nedir?

Göz Sağlığı Nedir?

Göz sağlığı, yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Görme duyusunu korumak, gözün sağlığını olumsuz etkileyecek durumlardan kaçınmak, daha işlevli bir hayat için önem taşımaktadır. Peki göz sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

Probiyotik Nedir ?

05 Temmuz 2023
Probiyotik Nedir ?

Probiyotik Nedir ?

Herkesin vücudunda kötü ve iyi olmak üzere iki türden oluşan çeşitli bakteriler bulunmaktadır. İyi bakterilerden olan probiyotikler, özellikle sindirim sistemi olmak üzere vücuda birçok faydası bulunur. Bağırsaklara olumlu etkisi ile bilinen probiyotiklerin diğer birçok alanda da faydası büyüktür. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan yararlı organizmalardan probiyotikler, eksiklik çekilmesi durumunda probiyotik takviyesi ile desteklenmektedir.

Cilt Sağlığı Nedir?

12 Haziran 2023
Cilt Sağlığı Nedir?

Cilt Sağlığı

Cildin sağlığı, tıpkı vücudun geri kalanı gibi oldukça önemlidir. Yaşlılık belirtilerini geciktiren ya da ciltteki lekelere karşı savaşan bakımlar, sağlıklı bir görünüm verdiği için birçok kişi tarafından ciddiye alınmaktadır. Ciltte meydana gelen rahatsızlıklar kişinin görünümünü de etkilediği için tedavi edilmesi öncelikli olmaktadır. Sağlıklı bir görüntüye sahip olmak için ilk kural olarak kabul edilen sağlıklı cilde, doğru beslenme, doğru ürün kullanımı ve takviye gıdalarla sahip olmak mümkündür.

Ödem Nedir?

12 Haziran 2023
Ödem Nedir?

Ödem Nedir

İnsan vücudunun üretimi, döngüsü ve boşaltımı belli bir denge içerisinde gerçekleşir. Bu denge alınan sıvı miktarıyla atılan sıvı miktarını eşit tutar. Alınan değerler kanla bütün vücutta taşınır ve vücudun dengeli ve gerekli beslenmesini sağlar. Fakat bazı durumlarda bu dengenin bozulduğu görülebilir. Dengenin bozulması durumlarında vücuttaki sıvı miktarında düzensizlikleri oluşabilir. Bu düzensizlik sonucu ödem adı verilen vücutta sıvı birikmesi durumu görülür. Bu sıvı birikmesi vücudun belli bölgelerinde daha sık görülür ve miktarı değişebilir. Ödem nerede olur sorusuna, en sık el, ayak ve kollarda görülür şeklinde cevap verilebilir.

Kolajen Peptit Nedir?

05 Haziran 2023
Kolajen Peptit Nedir?

Kolajen Peptit

Vücut tarafından doğal olarak üretilen kolajen proteini sudan sonra vücutta en çok bulunan maddedir. Kolajen, cilt, eklem, diş, saç ve tırnak gibi vücudun pek çok bölgesinde mevcuttur. Bu bölgelerin hepsine esneklik ve dayanıklık kazandırmak ise başlıca görevidir. Bir protein çeşidi olan kolajenin parçalı haline ise kolajen peptit denilmektedir.

Kolajen Nedir?

17 Mayıs 2023
Kolajen Nedir?

Kolajen Nedir?

İnsan vücudunda belli protein tipleri bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi de collagendir. Temel yapı taşlarından biri olarak görev alan kolajen vücut tarafından doğal olarak üretilse de belli bir yaştan sonra bu üretim azalmaktadır. Dokular üzerinde önemli bir etkiye sahip olan bu protein çeşidi dokuların birbirine tutunmasını sağlamaktadır. Dokular arasındaki bağda önemli bir görevi olması sebebiyle sıkılık esneklik gibi özellikler üzerinde de oldukça etkili olmaktadır. Vücut proteininin %30’unu oluşturan bu yapı taşı en çok bulunan protein çeşididir. Kemik, kas ve kan içerisinde bulunarak esneklik, güç ve dayanıklılık gibi konularda önemli rol alan kolajenin, yaşla birlikte azalma gösterdiği için takviye gıda olarak alımına ihtiyaç duyulabilir.

1 2 3 4 5
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.